archiwum - stowarzyszenie osób niepełnosprawnych pomocna Dłoń

Przejdź do treści

Menu główne:

archiwum



Kalinowski, Radny Starostwa Powiatowego Paweł Polikowski, delegacja z PFRON z panią dyrektor na czele, delegacje z PCPR, Ks. Proboszcz Krzysztof Badowski, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Urszula Meszyńska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Hanna Maciejewska, a także darczyńcy, wolontariusze, dyrektor Zespołu Szkół Spejalnych w Chełmży pani Hanna Jeżewska, jak również beneficjenci wraz ze swoimi rodzicami.
Marzec - kwiecień: Odbywały się zajęcia według harmonogramu.
Maj: Odbyło się Pierwsze INtegacyjne Spotkanie majjowe, na które zostali zaproszeni Mieszkańcy Domu Pomocy Sopłęcznej w Browinie. Beneficjenci wraz z opiekunami ze Środowiskowego Domu POmocy Społecznej w Chełmży, a także grupa uczestniczących na zajęciach przy Parafii w Chełmży. Zostali poczęstwoani kawą, ciastem oraz obiadem dostarczonym przez firmę cateringową. W organizacji poczęstunku miało swój współudział Starostwo Powiatowe. W maju nasdi beneficjenci wystąpili na festiwalu piosenki harcerskiej i religijnej im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.
Czerwiec: Nasi Beneficjenci zostasli zaproszeni do Środowiskowgo Domu Dziennego Pobytu, gdzie wraz z tamtymi beneficjentami malowali pędzlem pejzaż o tematyce "łąka". Po zajęciach wszyscy uczestnicy zostali ugoszczeni poczęstunkiem. W czerwcu nasi beneficjenci zrobli także własnoręczne wianki, które puścili na wodzie w dniu św. Jana. Jeździliśmy na basen w miesiącach czerwic, lipiec, sierpień.
Lipiec: Odbywały sie zajęcia wg harmonogramu. W tym miesiącu członkowie stowarzyszenia w ramach wolontariatu wykonanli prace na zewnątrz budynku, która była zlecona przez Inspektora budownictwa w Toruniu. Wolontariuszami tego zadania byli panowie: Janusz Rutkowski, Jerzy Lewandowski, Marek Beszczyński. Drabina awaryjna na dach domu.
Sierpień: W sierpniu uczestniczyliśmy w wycieczce autokarowej 3 dniowej na trasie: Kraków - Wieliczka - Oświęcim - Wadowice - Ojców. Również w sierpniu były wyjazdy do kina, a także odiwedziliśmy gospodarstwo z Alpakami, gdzie odbyła się terapia z Alpakami.
Wrzesień - Październik: Odbywały sie zajęcia wg harmonogramu. Uczestnicy zajęć uczyli sie prasowania i różnych zajeć przydatnych w domu. Dzięki nowej siedzibie i ogródku przy siedzibie beneficjenci mieli bardzo dużo zajęć na świeżym powietrzu. W tym miesiącu również zostasła położona nowa wykłądzina w drugiej świetlicy na piętrze (koszt poniosło w całości Stowarzyszenie). Do położenia podłogi wykłądzinowej była zatrudniona firma "Koniczynka".
Listopad: W tym miesiącu beneficjenci brali udział w jesiennych porządkach w ogródku.
Grudzień: 20 Grudnia odbyło sie spotkanie opłatkowe, na które zaproszeni zostali jak co roku nasi hoborowi goście, a także beneficjenci z rodzicami. Atrakcją spotkania był gwiazdor, który obdarował naszych beneficjentów prezentami przygotowanymi przez Burmistrza jak i Stowarzyszenie. Było wesoło i radośnie.
Styczeń i Luty prace odbywały się regularnie według planu. Od 9 marca koronawirus sprawił, że zostaliśmy w domach. Od kwietnia zaczęła się praca zdalna. 8 czerwca wznowiliśmy pracę stacjonarną, część osób została na pracy zdalnej. Według reżimu sanitarnego sa dwie grupy na wymogi co zm.

Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2018
 
 
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ,,Pomocna Dłoń ”
 
87-140 Chełmża  ul. Tumska 10 .
 
              Data wpisu w KRS 19.12.2003r.
 
              Numer KRS 0000184300.
 
              REGON 871693810
 
              Dane członków zarządu:
 
             Halina Jankowska – prezes
 
             Hanna Kowallek – skarbnik
 
            Małgorzata Nowicka – v-ce prezes
 
Dane Komisji rewizyjnej
 
Małgorzata Żurawska – przewodnicząca
 
Agnieszka Kwaśniak – sekretarz
 
Agnieszka Pawkin – członek
 
 
Członkowie stowarzyszenia: 40 osób
 
Pracownicy:
 
Terapeuci zajęciowi – 2 osoby „umowa o pracę”
 
Pomoc terapeuty – 3 osoby „umowa o pracę”
 
Księgowa – 1 osoba „umowa o pracę”
 
Koordynator – 1 osoba „umowa o pracę”
 
Masażysta – 1 osoba „umowa o pracę”
 
Psycholog – 1 osoba „umowa zlecenie”
 
Logopeda – 1 osoba „umowa zlecenie”
 
Dogoterapia – 1 osoba „świadczenie usług”
 
Fizjoterapia – 1 osoba „ świadczenie usług”
 
 
 
Miniony rok działalności SON „Pomocna  Dłoń” był pracowity i bogaty w  wydarzenia.
 
Od początku 2018 roku w Stowarzyszeniu realizowany był projekt noszący nazwę „Radość niepełnosprawnych naszą radością”, współfinansowany przez PFRON, Urząd Miasta Chełmży i wkład własny Stowarzyszenia. W ramach tego projektu działała świetlica terapeutyczna i sala rehabilitacyjna , gdzie były usprawniane zaburzone funkcje organizmu poprzez szereg działań . Zajęcia odbywają się w godz. od 8.00 do 16.00
 
Zatrudnialiśmy :
 
- 6 osób- na ”umowę o pracę”
 
- 2 osoby  na „umowę zlecenie” - psycholog i logopeda
 
- 2 osoba „świadcząca usługi” - fizjoterapeuta i dogoterapia
 
 
Styczeń  - ferie zimowe ,odbywały się zabawy na świeżym powietrzu, lepienie bałwana, bitwy na śnieżki, konkursy na śniegu, spacery nad Jeziorem Chełmżyńskim, zajęcia plenerowe.
 
W miesiącu  lutym oprócz zajęć świetlicowych odbyła się jak co roku zabawa Walentynkowa, były także 2  wyjazdy do kina Cinema City w Toruniu, uczestniczyliśmy w IV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Szkole Specjalnej nr 4. 16 lutego odwiedziliśmy Kręgielnie gdzie oddaliśmy się zagorzałej rywalizacji w trakcie gry.
 
W marcu odbyło się Walne zebranie sprawozdawcze.
 
Kwiecień był miesiącem, gdzie prowadzone były zajęcia o tematyce wiosennej i Wielkanocnej. Braliśmy udział w „Igraszkach Wiosennych” w Szkole Specjalnej nr 4
 
W maju odbywały się zajęcia wg planu.
 
W czerwcu 11 czerwca odbyła się wycieczka do Inowrocławia z okazji Dnia Dziecka, w Stowarzyszeniu odbywały się również różne zabawy, konkursy itp.
 
W okresie wakacyjnym ( lipiec i sierpień)
 
Wakacyjne wyprawy Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” w roku 2018
 
W naszym Stowarzyszeniu „Pomocna Dłoń” uczymy naszych beneficjentów wielu przydatnych aspektów. Dbając o ich wewnętrzną ciekawość poznania otaczającego świata, po raz kolejny ruszyliśmy w Polskę odkrywać i poznawać nowe ciekawe miejsca w naszym pięknym kraju. Odwiedziliśmy min. Inowrocław, Wrocław, Warszawę, Niepokalanów, Sopot, i Ciechocinek. Regularnie również jeździliśmy do Centrum Sportu i Rekreacji – Olender na basen w ramach zajęć z Hydroterapii. Poprzez takie wyjazdy wzbogacamy kulturę osobistą, oraz wspieramy w kontaktach społecznych naszych beneficjentów. Staraliśmy się uatrakcyjnić nasze wyjazdy. Zaczęliśmy od wycieczki do Inowrocławia. Korzystaliśmy z dobroczynnego działania tężni uzdrowiskowych położonych w parku solankowym, podziwialiśmy panoramę miasta oraz przepiękny krajobraz z tarasu widokowego. Prócz zabytkowych i nowoczesnych obiektów uzdrowiskowych podziwialiśmy muszle koncertową, teatr letni, malownicze stawy, pomniki oraz okazy starodrzewia, aleje dębów gwiazd
 
i bardzo barwne aleje kwiatowe a także ogrody róża które szczególnie przykuwały naszą uwagę. Następnym miejscem, które odwiedziliśmy był Gród Mari. Mieszczący się w Franciszkańskim klasztorze- Sanktuariom w Niepokalanowie. Tam braliśmy udział w mszy świętej, widzieliśmy Panoramę Tysiąc leci, misterium męki pańskiej, kaplicę św. Maksymiliana, poznaliśmy również w skrócie jak wygląda życie zakonne. Warszawa była kolejny odwiedzanym przez nas miastem. Poznaliśmy skomplikowaną strukturę tego wielkiego miasta. Naszym głównym miejscem docelowym był wielofunkcyjny obiekt sportowy, umożliwiający organizację widowisko sportowych, koncertów muzycznych, czy wydarzeń kulturalnych a mianowicie Stadion Narodowy. Miejsce to wzbudzało entuzjazm wśród wszystkich uczestników wycieczki. Sopot jako kurort nadmorski i uzdrowisko należało do naszego kolejnego punktu wycieczkowego. Skupiliśmy się na relaksie i korzystania z dobroczynnego działania klimatu. Podziwialiśmy malownicze pasmo wzgórz morenowych, spacerowaliśmy po molo, obejrzeliśmy latarnie morską oraz trakt Monte Casino”. Wybraliśmy się również rejsem w morze statkiem pirackim. Opaleni, wypoczęci i zrelaksowani szykowaliśmy się do dwudniowego wyjazdu do Wrocławia. Na miejscu czerpaliśmy wiedzę od wykwalifikowanych osób, które były naszymi przewodnikami w odwiedzanym przez nas mieście. Bardzo aktywnie zwiedzaliśmy i oglądaliśmy wszelkie dostępne dla nas zakamarki cudownej starówki Wrocławskiej, poznając historię tego miasta i mieszczących się tam kościołów, kamienic, muzeów i oczywiście ważnych dla tego miasta ludzi. Widzieliśmy min. Panoramę Racławicką, Ogrody Japońskie ZOO, Afrykarium, a także Wrocławską fontannę multimedialną przy Hali Stulecia. Staraliśmy się jak najrzetelniej odpowiadać na pytania naszych zaciekawionych i dociekliwych beneficjentów. Na zakończenie wakacji pojechaliśmy do Ciechocinka. Chcąc w jak największym stopniu wykorzystać uzdrowiskowy aspekt tego malowniczo położonego miasta. Wycieczkę zaczęliśmy od skorzystania z Groty Solankowej, aktywnie również przemierzyliśmy trasę wzdłuż  tężni solankowych. Czerpiąc w pełni z dobrodziejstwa panującego tam mikroklimatu. Przemierzając uliczki Ciechocinka widzieliśmy zabytkową warzelnie soli, zegar kwiatowy, Partery Hellwiega, Teatr Letni, Pijalnie wód mineralnych, Polową cerkiew prawosławną, Park Zdrojowy, piękne fontanny i wiele innych ciekawych atrakcji. Uatrakcyjniliśmy naszą wycieczkę po mieście przejażdżką Meleksem, który ułatwił beneficjentom zwiedzenie i zobaczenie wielu uroków miasta.
 
Na zakończenie wakacji w ogródku Stowarzyszeniowym został zorganizowany Grill i zabawy na świeżym powietrzu celem relaksu i podsumowania naszych wyjazdów.
 
Wrzesień 25 września nastąpiło podpisanie u burmistrza umowy dotyczącej otrzymania nowej siedziby przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” przy ul. Tumskiej 10.
 
W miesiącu Październiku 31 października odwiedzaliśmy Miejsca Pamięci Narodowej. Robiliśmy prace porządkowe, położyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze.
 
W listopadzie Upamiętniliśmy rocznicę Niepodległości odśpiewując Hymn Narodowy i robiąc kotyliony. 22 listopada odbyły się rozgrywki w warcaby w Szkole Specjalnej nr 4. Miedzy czasie cały czas trwa remont nowej siedziby, doglądany i nadzorowany regularnie przez Prezesa Stowarzyszenia. W przygotowaniach do remontu od października brali udział Pan Jurek Lewandowski wraz z bratem, Marek Beszczyński, Waldemar Nowicki, Tadeusz Kwaśniak, Ryszard Pawkin, Bogusław Padusiński, Przemysław Pepliński, Janusz Kowallek, i wiele innych osób.
 
W Grudniu zorganizowaliśmy Mikołajki ,
 
Odbyło się również spotkanie wigilijne dnia 20. 12. 2018 ,na które byli zaproszeni goście:
 
Ks. Krzysztof Badowski , ks. Marek Stacherski, burmistrz miasta Chełmży  Jerzy Czerwiński , przewodniczący Rady Miasta Chełmży Janusz Kalinowski , dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Chełmży pani Urszula Meszyńska  , kierownik MOPS Chełmża pani Hanna Maciejewska  , Panie z klubu ,,Niteczka”  i wielu innych znamienitych gości .Całą uroczystość przygotowało Stowarzyszenie wraz z rodzicami a prezenty były zakupione z  dofinansowania ze Starostwa z Torunia jak również od  p burmistrza Jerzego Czerwińskiego
 
Przygotowywaliśmy się również do przeprowadzki do nowej siedziby. Między czasie zepsuł się piec gazowy zmuszając nas do natychmiastowego uruchomienia choć jednej świetlicy w nowej siedzibie, choć w budynku w dalszym ciągu trwał remont. W tak niedogodnych warunkach ruszyliśmy dalej z pracą projektową.


 
Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2017

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”
87-140 Chełmża ul. Tumska 20  
Data wpisu w KRS 19.12.2003r.
Numer KRS 0000184300
REGON 871693810

Dane członków zarządu:
Halina Jankowska – prezes
Hanna Kowallek – skarbnik
Małgorzata Nowicka v-prezes
Dane Komisji Rewizyjnej:
Małgorzata Żurawska- przewodnicząca
Agnieszka Kwaśniak - sekretarz
Agnieszka Pawkin - członek


Miniony rok działalności SON"Pomocna Dłoń" był pracowity i bogaty w wydarzenia.
Od początku 2017 roku realizowany był projekt "Radość niepełnosprawnych naszą radością", współfinansowany przez PFRON, Urząd Miasta Chełmży i wkład własny Stowarzyszenia.

Styczeń - Beneficjenci brali udział w III Przegladzie kolę i pastorałek w Zespole Szkół Specjalnych w Chełmży.
26.01 - Beneficjenci wraz ze swoimi Babciami i Dziadkami obchodzili ich święto w siedzibie Stowarzyszenia, gdzie został przygotowany poczęstunek.
Luty - Wyjazd do torunia do kina na seans filmowy pt.:"Królowa Śniegu".
Marzec - zajęcia bieżace
Kwiecień - przygotowania do świąt wielkanocnych. Beneficjenci zostali zaproszeni do Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmzy na wystawę i degustację ciast świątecznych.
Maj - 11.05 zaproszenia do Szkoły Muzycznej w Chełmży ma przedstawienie ukazujące twórczość Jana Pawła II. Bilety zakupił zarząd Stowarzyszenia.
25.05 - w świetlicy Stowarzyszenia odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy. Spotkanie to poprowadził ratownik medyczny.
W maju odbyły się również zajęcia pn. " Duplo - robotyka". Również w maju nasi podopieczni uczestniczyli w prezentacjach słowno-muzycznych " Wiosenne igraszki", które organizował Zespół Szkół Specjalnych w Chełmży.
Czerwiec - wspólne wyjazdy do aquaparku w Toruniu.
07.06 - Stowarzyszenie zostało zaproszone na Przeglad twórczości Osób Niepełnosprawnych w Browinie.
10.06 - nasi beneficjenci uczestniczyli w XV Przegladzie Piosenki Religijnej i Harcerskiej ku czci Bł.Ks.Sterafa Wincentego Frelichowskiego, gdzie zdobyli I miejsce w kategorii "Zespoły".
Lipiec - 07.07. - wycieczka do Parku rekreacyjno - edukacyjnego Sea Park w Sarbsku.
Z okazji Dnia Dziecka Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd do Inowrocławia.
21-25.07. - Dni Chełmży - wystawa prac beneficjentów Stowarzyszenia
28.07 - wycieczka do Fojutowa
Sierpień - wycieczka do Poznania, zwiedzanie Starego Miasta oraz relaks na Termach Maltańskich.
25.08 wyjazd do Sopotu
28.08 wyjazd do aquaparku w Nieszawie.
Na zakończenie wakacji beneficjenci udali się do kręgielni.
Wakacyjne wyjazdy były finansowane z PFRON i Urzędu Miasta Chełmży.
Wrzesień - zajęcia bieżące.
Październik -  sprzatanie opuszczonych grobów upamiętniajacych ofiary II Wojny Światowej. Złożenie wiązanek przygotowanych przez beneficjentów.
Listopad - 11.11.- wyjazd do kina na "Llisty do M III".
Grudzień - przyjazd "Mikołajów" z Rotary Club z Niemiec i Torunia, którzy obdarowali naszych beneficjentów prezentami.
21.12.- wspólna wigilia beneficjentów, ich rodzin oraz zaproszonych gości. Wręczenia gościom upominków zrobionych włąsnoręcznie przez beneficjentów, wspólne kolędowanie. obdarowanie beneficjentów prezezntami przygotowanymi przez Burmistrza i Stowarzyszenie.
Oprócz w/w wydarzeń w świetlicy stowarzyszenia odbywały się zajęcie terapeutyczne wg. ustalonego planu.
W miesiącach od czerwca do sierpnia co tydzień wyjeżdzaliśmy na hydroterapię do Torunia.


  Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2016

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”
87-140 Chełmża ul. Tumska 20  
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy rodziców,których dzieci niepełnosprawne były od urodzenia.Podopiecznych mamy 40 osób
Data wpisu w KRS 19.12.2003r.
Numer KRS 0000184300
REGON 871693810

Dane członków zarządu:
Halina Jankowska – prezes
Hanna Kowallek – skarbnik
Małgorzata Nowicka v-prezes     
Rok 2016 był bardzo pracowity oraz bogaty w ciekawe doświadczenia dla pracowników oraz członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”. Działalność naszego ośrodka była możliwa dzięki realizowaniu projektu pn. „Radość niepełnosprawnych naszą radością”, współfinansowanego przez PEFRON, Urząd Miasta Chełmży jak również ze środków własnych Stowarzyszenia. W ramach tego projektu funkcjonuje :
świetlica terapeutyczna, dzięki której nasi beneficjenci rozwijają swoje umiejętności, zdolności oraz samodzielność, co będzie miało pozytywny wpływ na jakość ich życia w społeczeństwie,
sala rehabilitacyjna, gdzie odbywa się rehabilitacja fizyczna, która usprawnia zaburzone funkcje organizmu.

Zajęcia terapeutyczne odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00

Zatrudnialiśmy:
6 osób na  „umowę o pracę”
2 osoby z Urzędu Pracy – staż
1 osobę na umowę -zlecenie
1 osobę świadczącą usługi – psycholog i logopeda
1 osobę świadczącą usługi  rehabilitant-fizjoterapeuta
1 osobę świadczącą usługi dogoterapii

Styczeń – odbywały się rozmaite zajęcia terapeutyczne oraz Stowarzyszenie zostało zaproszone  do Zespołu Szkół pecjalnych na Przegląd  kolęd i pastorałek.
W miesiącu lutym oprócz zajęć terapeutycznych odbyła się zabawa walentynkowa ( podczas niej odbywały się konkursy taneczne, słodki poczęstunek oraz współna zabawa). Podczas ferii zostały zorganizowane 2 wyjazdy do Cinema City. W tym czasie odbywały się zajęcia o tematyce zimowej, zajęcia kulinarne, wyjazdy do kina ,do Baju Pomorskiego, zorganizowaliśmy też bal karnawałowy.
W marcu odbyło się walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze. 30.03.2016r. i  Nadzwyczajne  Walne zebranie Ponadto Stowarzyszenie zostało zaproszone przez Parafię Chełmża na spotkanie pt. „Chełmzyńskie Dni Życia – każdy powinien mieć urodziny” poświęcone osobom niepełnosprawnym.
Kwiecień był miesiącem, gdzie przeprowadzane były zajęcia terapeutyczne o tematyce wiosennej i Wielkanocnej. Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd do Cinema City.Beneficjenci z naszego ośrodka zostali zaproszeni przez Zespół Szkół Specjalnych na Przegląd Twórczosci Osób Niepełnosprawnych pt. „Wiosenne igraszki” podczas, którego mogli zaprezentować swój występ oraz zintegrować się z innymi uczestnikami.
W maju odbywały się zajęcia terapeutyczne oraz piesze wycieczki, dzięki którym beneficjenci mogli bliżej zapoznać się z  zabytkami naszego miasta. Ponadto Stowarzyszenie zorganizowało Dzień Matki, podczas którego podopieczni wykonali montaż słowno-muzyczny oraz obdarowali swoje mamy własnoręcznie wykonanymi torbami ekologicznymi. Jak corocznie Stowarzyszenie brało udziała w Festiwalu Piosenki Religijnej i Harcerskiej im. bł.ks.St.W. Frelichowskiego.
W czerwcu w Stowarzyszeniu odbył się Dzień Dziecka, na który pracownicy  przygotowali wiele atrakcji i konkursów. Przygotowaliśmy poczęstunek i obdarowalismy uczestników drobnymi upominkami. Nasi podopieczni zostali również zaproszeni na  XXI Sportowe Spotkania Osób Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem” w Kowalewie Pomorskim.
W okresie wakacyjnym (lipiec i sierpień) podopieczni wyjeżdżali w okolice Kiełbasina na Nordic Walking. Również w tych miesiącach systematycznie odbywały się wyjazdy na basen i do kina. W naszej siedzibie przeprowadzana była dogoterapia, którą prowadziła pani Joanna Kwiatkowska. Odbyły się również wycieczki autokarowe:do Grudziądza, Bydgoszczy, Myślęcinka, Ciechocinka i Ogrodu Botanicznego w Toruniu. W sierpniu wypoczywaliśmy też nad morzem w Gdańsku-Brzeźnie. Na zakończenie wakacji pojechalismy do Inowrocławia i odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Pakości.
Wrzesień - w świetlicy odbywały się zajęcia terapeutyczne o tematyce jesiennej.
W Październiku odbywały się zajecia terapeutyczne.   
Przed dniem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej oraz groby najbliższych.
W  listopadzie odbywały się zajęcia terapeutyczne. W tym miesiącu odbyła się zabawa Andrzejkowa, na której było lanie wosku, wróźby i przepowiednie. 30.11.2016r. odbyło się spotkanie Mikołajkowe przedstawicieli Rotary Club z Niemiec i Torunia, podczas którego dzieci zostały obdarowane  paczkami.
W grudniu zorganizowaliśmy spotkanie wigilijne, na które przybyli zaproszeni goście: ks. Krzysztof Badowski,  burmistrz miasta Chełmży Jerzy Czerwiński, przewodniczący Rady Miasta Chełmży Janusz Kalinowski, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Chełmży pani Uszula Meszyńska, kierownik MOPS Chełmża pani Hanna Maciejewska, panie z klubu „Niteczka”.  Całą uroczystość przygotowało Stowarzyszenie wraz z rodzicami. Prezenty były zakupione z dofinansowania ze Starostwa z Torunia na projekt pn.„Gdy się Chrystus rodzi”. Podopieczni zostali też obdarowani paczkami od p. Burmistrza. Grudzień  zakończyliśmy zabawą sylwestrową, na której były zabawy i tańce oraz przgotowliśmy nagrodę za pomysł i samodzielne przygotowanie przebrania.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego